Oturumlar

Oturumlar

Müsiad Vizyoner'15 Prestij Kitabı
İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Gelecekte

Yeni Pazarlar

Kitle üretiminin gelişmesi; pazarda aynı ihtiyacı karşılayan mal ve hizmet sayısının artması, tüketici beklentilerinin farklılaşması sonucunu doğurmuştur. Bundan dolayı işletmelerin mevcut ve gelecekle zamanda pazarda oluşan yada oluşabilecek fırsatların izlenmesi konusuna önem vermeleri gerekmektedir. Afrika, Ortadoğu, Avustralya gibi pazarlara yapılacak yatırımlar, markaların pazarda etkin ve güçlü olmasına imkan verecektir. Fakat markanın bir dünya markası olarak algılanabilmesi için de Avrupa ve Amerika pazarlarında etkinliğini sürdürmesi gerekmektedir. Pazar fırsatı; mevcut durum ve gelecekte ortaya çıkabilecek değişimler çerçevesinde ortaya çıkacak yeni ihtiyaçlara uygun mal ve hizmetlerin işletmelerce karşılanması ve sağlanmasıdır. Pazar fırsatlarının değerlendirilmesinde işletmenin kendi durumunu gerçekci olarak değerlendirmesi zorunludur. Tüketicilerin beklentilerine, teknolojinin seyrine, sosyopolitik hareketlere ve rakiplerin çalışmalarına göre yapılacak analizler sonucunda atılacak adımlar; gelecekte başarı için yapılacak kuvvetli yatırımlar olacaktır.

Gelecekte

Yeni Sektörler

Geleceğin teknolojisine, ihtiyaçlarına ve insan ilişkilerine göre yeni sektörler ve bu sektörlerde yaşam bulacak yeni markalar var olacaktır. Bundan 20 yıl öncesine kadar akıllarda bile yer almayan sektörler, günümüzün en kazançlı sektörleri arasındaki yerini almış durumdadır. Örneğin Facebook ve Twitter gibi şirketlerle birlikte oluşan sosyal medya sektörüne bakıldığında; insan ilişkileri ve teknolojinin harmanlanarak yeni, güçlü ve gelişime açık bir sektör grubu oluşturulduğunu görebiliriz. Teknolojiyi, ihtiyaçları ve insan ilişkilerini iyi analiz ederek parlak bir fikirle ortaya çıkacak yeni çözümler; geleceğin başarılı ve kazançlı sektörlerini meydana getirecektir.

Gelecekte

Teknoloji

Sektörlerin geleceğine etki eden unsurlara bakıldığı zaman şüphesiz en önemli unsurun teknoloji olduğunu görüyoruz. Günümüzde teknolojinin gelişimindeki hız ve yön; yeni ürünler oluşturma, yeni ihtiyaçlar ve pazarlar oluşturma ve mevcut ürünlerin gelişiminde birincil etkiye sahiptir. Örneğin dünyanın iki otomobil devi Honda ve Toyota; gelecek vizyonları çerçevesinde robot üretim ve geliştirmesine yatırım yapmaktadır. Honda ve Toyota’nın geleceğin dünyasında kendisine büyük bir yer bulacağı öngörülen robotlar konusunda yaptıkları yatırımlar; günümüz otomotiv teknolojisini geliştirmenin yanı sıra geleceğinin de altyapısını inşa etmiş oluyor. Teknolojiye yapılacak yatırımlarla insanlığın gelişimine ve hayatın sürdürülebilirliğine dair ortaya çıkartılacak çözümler önemli ve karlı yatırımlar olacaktır.

Gelecekte

İnsan Kıymetleri

Günümüz üretim süreçlerine baktığımızda; insanı sadece fiziksel olarak değil, fikri olarak da dahil etmek; “ben” değil “biz” oluşturabilmek için İnsan Kıymetleri kavramı ortaya çıkmıştır. Markalaşma sürecinde insan kıymetlerinin önemi büyüktür. İnsana kıymet vermek ve mutlu olmalarını sağlamak marka değerini arttırır ve markayı kitlesinin gözünde yüceltir. Örneğin dünyanın en değerli 3. teknoloji şirketi olan Google’ın bu kadar büyümesinde çalışanlarına verdiği kıymetin payı büyüktür. Kurumsal sloganı Don’t Be Evil yani Kötü Olma olan Google; çalışanlarına da bu şekilde yaklaşarak, rahat etmelerini sağlamak ve motivasyonlarını yüksek tutmak için gereken tüm altyapıyı tesis etmiştir. Örnekten de anlaşılacağı üzere çalışanları üretim sürecine daha etkin bir şekilde dahil etmek ve değerli hissettirerek memnuniyetlerini ve sadakatlerini arttırmak; markaların kendine ve geleceğine yaptığı en önemli yatırımlardan biridir.

Gelecekte

Markalaşma

Markalaşma, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke firmalarının dünya pazarlarında yer sahibi olması ve ticaret hacmini arttırması bakımından çok önemli bir unsur haline gelmiştir. Pek çok firma, güçlü bir marka oluşturmak için yüksek reklam giderlerini göze almakta ve piyasada adlarını markalaştırmaya yönelik girişimlerde bulunmaktadırlar. Markalaşmanın; bir markayı dünya pazarına taşımasına ve markaya satılabilir bir değer kazandırmasına en güncel örnek olarak Yemeksepeti.com gösterebilir. 2000 yılında Melih Ödemiş, Nevzat Aydın, Gökhan Akan ve Cem Nufusi tarafından 40 metrekarelik bir ofiste kurulan yemeksepeti; markalaşma ve pazarlama ekipmanlarını doğru kullanarak 15 yılda Türkiye dahil 7 ülkede faaliyet gösteren güçlü bir marka olma başarısı göstermiştir. Bu başarının neticesinde de 2015’in mayısında dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero’ya 589 milyon dolara satılmıştır.