Konuşmacılar

A. Arif ERGİN, Prof. Dr.

A. Arif ERGİN, Prof. Dr.

Başkan
Tübitak

1970 Ankara doğumlu olan Prof. Dr. Arif ERGİN, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Elektrik ve Elektronik Mühendisliği diplomasına, Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği dalındaki Yüksek Lisans ve Doktora derecelerine de University of Illinois at Urbana-Champain (ABD)’de hak kazandı. Akademik hayatına Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (yeni adı ile Gebze Teknik Üniversitesi’nde) devam etti. Bu kurumda Rektör Yardımcılığı da dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu. Bahçeşehir Üniversitesi ve Deniz Harp Okulunda kısmi zamanlı öğretim üyeliği görevlerini icra etti. Prof. ERGİN günümüze kadar 3 kitap bölümü ve 35 uluslararası makale ve 50’nin üzerinde uluslararası tebliğe imza atmış ve 18 Yüksek Lisans ve 8 Doktora öğrencisi yetiştirmiştir. Türkiye’nin ilk elektromanyetik açık alan ölçüm sahasını Gebze Teknik Üniversitesi’nde kurmuş ve işletmiştir. Akademik uzmanlık alanı radar dalgaları ve mühendislik akustiği olan Prof. ERGİN’in yapmış olduğu bilimsel çalışmalar ile MİLGEM, SOM ve Milli Muharip Uçak da dahil olmak üzere savunma sektöründe çok sayıda projede yer almıştır. Mühendislik hayatına ASELSAN’da başlayan Prof. ERGİN, TÜBİTAK Gebze yerleşkesindeki askeri ve sivil projelerde 2001 yılından beri Uzman Araştırmacı ve Başuzman Araştırmacı sıfatları ile çeşitli görevlerde bulunmuştur. Ayrıca TAI, Roketsan, STM, Yonca Onuk ve TÜBİTAK SAGE’deki projelere mühendislik hizmeti vermiştir. Teknoloji geliştirme bölgeleri kanunu çerçevesinde çeşitli teknokent şirketlerinde mesleki ve idari görevler icra etmiştir. Prof. ERGİN’e takdir edilen ödüller arasında Türkiye Bilimler Akademisi tarafından verilen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) Ödülü (2007), TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü (2008) ve GYTE Yılın Lisans Eğitimcisi Ödülü (2008) yer almaktadır. Prof. Arif ERGİN Şubat 2014’ten itibaren TÜBİTAK BİLGEM Başkanlığı’nı ve TÜBİTAK Marmara Teknokent Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmekteydi.

Ahmet Hakan ARSLAN

Ahmet Hakan ARSLAN

İnsan Kaynakları Direktörü
Sabiha Gökçen

Ahmet Hakan Arslan, 1975 yılında İzmit/Karamürsel’de doğdu. 1999 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, çalışma hayatına 2000 yılında genel yönetim danışmanlığı alanında hizmet veren DD Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezinde başladı. Arslan, yönetim danışmanlığı sektöründe toplam 6 yıl görev aldı. Bu süre içinde şirketlerde; ön inceleme ve sistem analizi, mevcut durum analizi, kaynak ve kısıtların belirlenmesi, yönetim denetimi, kurumsal anayasa (aile anayasası), kurum kimliği çalışmaları, stratejik ve uzun dönem planlama, yönetim bilgi ve karar destek hizmetleri, insan kaynakları departmanın yapılandırılması ve işletme içindeki fonksiyonu, seçme ve yerleştirme, performans yönetim sistemleri (şirket ve bireysel), eğitim gibi konularda çalışmalarda bulundu. 2006 yılı başında HAVAŞ Yer Hizmetleri A.Ş.‘de İnsan Kaynakları bölümünde görev alan Arslan, “Lean Six Sigma” projesinde Black Belt olarak eğitim aldı ve tamamlanan şirket içi projelerde koordinasyon görevini üstlendi. Süreç analizleri, stratejik hedeflerin yöneticilere indirgenmesi ve takibi, eğitim programları, performans yönetimi, seçme ve yerleştirme gibi konularda projeler hazırladı. 2007 yılında TURKCELL grup şirketlerinden Global Bilgi Çağrı Merkezi’nde Stratejik Planlama ve Kurumsal Performans İzleme takımına geçti. Stratejik hedeflerin belirlenmesi ve Kurumsal Karne (Balanced Scorecard) ile takip edilmesi, süreç analizi, verimlilik artırmaya yönelik projeler ve bunların takibi konularında farklı kademelerde yöneylem araştırmalarında bulundu. 2009 yılında %40 Limak Holding, %40 GMR Infrastructure ve %20 Malaysia Airports Holding Berhard konsorsiyumu olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. de, “Yönetim Geliştirme Müdürü” olarak göreve başladı. 2010 yılından itibaren de aynı şirkette, halen bulunduğu “İnsan Kaynakları Direktörlüğü” görevini sürdürmektedir. Arslan, 2015 yılı itibari ile %100 Malaysia Airports Holding Berhard iştiraki olan şirkette; terminal operasyon, tesis yönetimi, ayrıcalıklı hizmetler, yeme içme alanları işletmeleri, otel, duty free, otopark, güvenlik, yer hizmetleri gibi farklı iş alanlarda hizmet veren şirketlerin operasyonel ve destek kadrolarına yönelik kurumsal ve bireysel performans sistemleri takibi, yedekleme planları, ücret yönetimi, bordro ve özlük hizmetleri, eğitim, yetenek yönetimi, seçme ve yerleştirme, iş güvenliği vb. konularında görevini yürütmektedir. Ayrıca üniversitelerin ve özel kurumların düzenlediği çeşitli insan kaynakları programlarında “Ücret Yönetimi”, “Performans Yönetimi” “Kurumiçi girişimcilik” gibi İnsan Kaynakları konularında eğitimler vermektedir.

Ali SAYDAM

Ali SAYDAM

İletişim Profesyoneli
-

1946 yılında Ankara’da doğdu. 1965 yılında İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. 1965-1974 yılları arasında Bern Üniversitesi'nde kimya öğrenimi gördü. Goethe Enstitüsü'nde Almanca öğretmenliği kurslarına devam etti ve 1978 yılında “Yabancı dil olarak Almanca öğretmenliği” diplomasını aldı. 1978-1982 yıllarında Milliyet gazetesinde (Hey Dergisi) muhabir olarak çalışırken aynı dönemde Goethe Enstitüsü’nün İstanbul şubesinde Almanca Öğretmenliği yaptı. 1982-1986 yılları arasında Karacan Yayınları’nda yönetim kurulu üyeliği ile genel müdürlük görevlerini üstlendi ve 11 yayının grup editörlüğünü yürüttü. 1986-1988 yılları arasında Sabah Dergi Grubu Genel Müdürü olarak görev yaptı. 1988 yılında Güneş Yayınları’nın kurucu ortağı ve genel müdürü oldu. Her iki yayınevinde çok sayıda dergi ve kitabın yayınını yönetti. 1998'de kurulan halkla ilişkilerde medya araştırma, değerlendirme ve ölçümleme hizmeti veren PRNET'in kurucularındandır. Halen “Bersay İletişim Grubu”nun Yönetim Kurulu Onursal Başkanlığını yürütmekte olup kişi ve kuruluşlara danışmanlık hizmeti vermektedir. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans ve yüksek lisans sınıflarına 10 yıl süresince ders veren Saydam, halen Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde son sınıflara İletişim Uygulamaları ve Müşteri İlişkileri Yönetimi dersi vermektedir. 2003-2006 yılları arasında Sabah Gazetesi’nde reklam ve PR üzerine eleştiri yazıları kaleme aldı. 2005-2007 yılları arasında iş dünyasına yönelik yayınlanan Finans Dünyası Dergisi'nde iş iletişimi üzerine yazılar yazdı. 2006-2012 yılları arasında Akşam Gazetesi’nde yazan Saydam, 11 Eylül 2012'den itibaren Yeni Şafak Gazetesi'nde, 1 Ocak 2005 tarihinden bu yana Marketing Türkiye Dergisi'nde ve 1 Haziran 2015’ten bugüne Derin Ekonomi Dergisi’nde yazılarına devam etmektedir. 2005 yılında "Algılama Yönetimi", 2010 yılında "Eş ve Müşteri Nasıl Kaybedilir?", 2011 yılında "Vazgeçmek Özgürlüktür", 2012 yılında "İktidar Yalnızlıktır" kitapları yayınlanmış; 2013 yılında da "Algılama Yönetimi" adlı kitabı, "Perception Management" adıyla İngilizce ve Almanca’ya kazandırılmıştır.

Ali ÜLKER

Ali ÜLKER

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Yıldız Holding

1969 yılında doğan Ali Ülker, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi bölümlerinde eğitim aldı. IMD ve Harvard’da çeşitli eğitim programlarına katıldı. De Boccard & Yorke Danışmanlık Şirketi ile Şirket İçi Kaizen Çalışması’nda (1992) ve IESC Satış Sistemini Geliştirme ve Şirket İçi Organizasyon Projesi’nde (1997) yer aldı.   İş hayatına 1985 yılında Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı’nda Stajyer olarak başlayan Ali Ülker, 1986-1998 yılları arasında çikolata üretim tesislerinde ve Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Stajyer, Satış Yöneticisi, Satış Koordinatörü, Ürün Grup Koordinatörü ve Ürün Grup Müdürü pozisyonlarında görev aldı. 1998 yılında Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de, 2001 yılında ise Merkez Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. 2002 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 2005 yılında ise Grup Başkanlığı’na atandı. 2011 yılından bu yana Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Ülker, Global İnovasyon ve Kalite Grup Başkanlığını da (Chief Innovation and Quality Officer) üstlenmiş durumda.   Evli ve üç çocuk babası olan Ali Ülker, balık avlamaktan, sinemaya gitmekten ve kitap okumaktan keyif alıyor, basketbol ve bilardo oynuyor.

Bahattin AYDIN

Bahattin AYDIN

İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı
Türk Telekom Grubu

Bahattin Aydın, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 1997 yılında mezun oldu. Kariyerine 1997 yılında UPS (United Parcel Services) İnsan kaynakları yöneticisi olarak başladı. 1998-2010 yılları arasında Yıldız Holding A.Ş. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nde sırasıyla İşe Alım Müdürlüğü, Uluslararası Operasyonlar ve Bilişim Şirketleri İnsan Kaynakları Grup Müdürü ve Perakende Grubu İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yaptı. Avea’ya katılmadan önceki son görevinde Yıldız Holding A.Ş. Şeker, Sakız, Gıda, İçecek ve Pazarlama Grupları İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yaptı. 2010 Aralık ayı itibarıyla Avea’da İnsan Kaynakları Kıdemli Direktörü olarak başladığı görevine 2014 yılına kadar devem etti. 2014 yılı Nisan ayında Türk Telekom Grubunun başlattığı entegrasyon çerçevesinde tüm grubun insan kaynakları fonksiyonunu yönetmek üzere Türk Telekom Grup İnsan Kaynakları Başkanı olarak atandı. Halen bu görevini yürüten Aydın, Harvard Business School ve INSEAD Liderlik ve İnsan Kaynakları Yönetimi programlarına katılmıştır. Coaching Training Institute (CTI) profesyonel koçluk sertifikası olan Aydın, Society of Organizational Learning (SOL) üyesi ve Öğrenen Organizasyon Takım Koçudur. Boğaziçi Yöneticiler Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olan Aydın, çeşitli üniversitelerde misafir eğitmen olarak İnsan Kaynakları konularında dersler vermektedir, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Beşir ATALAY, Prof. Dr.

Beşir ATALAY, Prof. Dr.

T.C. Başbakan Eski Yardımcısı
-

1947 yılında Keskin'de doğdu. 1959 yılında Keskin Atatürk ilkokulunu, 1962 yılında Kırıkkale ortaokulunu ve 1965 yılında Kırıkkale Lisesini bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1970 yılında mezun oldu. 1971 yılında Avukatlık Stajını tamamladı. 1972 yılında burslu olarak okuduğu İçişleri Bakanlığında bir süre görev yaptı. 1972 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi, İşletme Fakültesinde Sosyoloji Bilim Dalı Asistanı olarak göreve başladı. 1976 yılında doktorasını tamamladı. 1978-1979 yılları arasında ABD, Michigan Üniversitesinde ziyaretçi öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1983 yılında Sosyoloji Doçenti unvanını aldı. 1985-1992 yılları arasında, Başbakanlık, Devlet Planlama Teşkilatı, Sosyal Planlama Daire Başkanı olarak görev yaptı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Öğretim Üyeliği görevinde bulundu. 1992 Yılı sonunda, yeni kurulan Kırıkkale Üniversitesi'ne kurucu Rektör olarak atandı ve 5 yıl üniversitenin kuruluş çalışmalarını yürüttü. 1997 yılı sonunda emekli oldu. 1998 yılında, Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi (ANAR)'ı kurdu ve beş yıl süreyle koordinatörlüğünü yürüttü. 2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Ankara Milletvekili seçildi. 58 ve 59. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinde Devlet Bakanı olarak görev yaptı. Temmuz 2007 yılı genel seçimlerinde AK Parti'den Ankara Milletvekili seçildi.60. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı. Haziran 2011 yılı genel seçimlerinde AK Parti'den Kırıkkale Milletvekili seçildi. 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev almıştır. Eylül 2014’te Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü olarak görevlendirilmiştir. Aynı zamanda Partinin Tanıtım ve Medya Başkanlığını da yürütmüştür. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Colin CROWELL

Colin CROWELL

Küresel Kamu Politikaları Başkan Yardımcısı
Twitter

Colin Crowell Twitter’da Küresel Kamu Politikalarından sorumludur. Hem Washington hem de dünyada şirketin teknoloji kamu politikalarıyla ilgili olan gündemini yönetmekle birlikte Twitter hakkında devlet ve hükümet yetkililerini Twitter ile ilgili bilinçlendirmekten sorumlu. Aynı zamanda şirketin @Twitterforgood adındaki küresel sosyal sorumluluk programından sorumludur. Twitter’dan önce, 20 sene ABD Senatörü Edward J. Markey ‘nin telekomünikasyon ve İnternet uzmanı olarak görev yapmıştır. Senato’da çalışmadan önce ABD Federal İletişim Komisyonu Başkanına kıdemli danışman olarak görev almıştır. Bu kapasitede Ulusal Geniş bant Planı geliştirmekle ve Başkan’ın politika ve hukuki konularda stratejik danışmanı olarak görevlendirilmiştir. Kamu sektöründeki çalışmalarından evvel bir süre Peru’da gönüllü öğretmen olarak bulunmuştur. Colin Boston College mezunudur. Twitter’da @ColinCrowell olarak bulunmaktadır.

Fuat TOSYALI

Fuat TOSYALI

Yönetim Kurulu Başkanı
Tosyalı Holding

1961 yılında Hatay,Türkiye’de dünyaya gelen Fuat Tosyalı , 1967 yılında ilköğretimle birlikte babasının yanında çıraklıkla meslek hayatına başladı.Fuat Tosyalı, 1988 yılında aile üyeleriyle birlikte Tosyalı Metal A.Ş. şirketini kurdu. Tosyalı Metal'in ardından Tosyalı Demir Çelik A.Ş. ve Tosçelik Profil ve Sac End. A.Ş. şirketleri faaliyete geçti. Fuat Tosyalı’nın liderliğinde Tosyalı Holding; 2008 yılında 1 milyar dolarlık bütçeyle başlattığı ve Türk Özel Sektörü’nün ilk yassı çelik üretimi yatırımını, küresel krizin tüm zorluklarına rağmen rekor sürede tamamlayarak 6 Şubat 2010’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı törenle Türkiye’ye kazandırmıştır. Yassı çelik üretiminin ardından karlılığı artırmak ve katma değeri yüksek , son kullanıcıya da hitap edecek ürünleri üretmek üzere Holding , 2011 yılında, 250 milyon dolarlık bütçeyle aynı alanda dünyanın tek seferde kurulan en büyük çelik boru üretimi yatırımını başlatıp, 2013 yılı Eylül ayı itibariyle tamamlayarak 70’den fazla ülkeye boru ihracatı gerçekleştirmeye başlamıştır. Çelik sektöründe bölgesel bir güç olma hedefiyle yatırımlar planlayan Tosyalı, yukarıdaki yatırımları devam ederken Afrika Pazar stratejisi çerçevesinde Cezayir’de 2011 yılının sonlarında o ülkenin en büyük demir çelik yatırımını başlatmış ve 500 milyon dolar harcayarak 1.250.000 Ton/yıl kapasiteli inşaat demiri üretecek kompleksi 2013 yılı haziran ayında her iki ülkenin başbakanlarının katıldığı törenle ülkeye kazandırmıştır. Tosyalı Iron Steel Algerie isimli şirket şu an tam kapasite ile ve büyük bir başarıyla üretimini sürdürmektedir. Türk özel sektörünün lider yassı çelik ve çelik boru üreticisi Tosyalı Holding, 3 ayrı ülkede ve 16 tesisle demir çeliğin birçok segmentinde üretim yaparak bölgesel güç olma hedefiyle büyümektedir.. Tosyalı Holding bu doğrultuda, Karadağ’da eski Yugoslavya’nın en büyük çelik üretim tesisi olan Zelijezara AD Niksic’i 2012 yılında satın almıştır. Mühendislik çelikleri ve alaşımlı çelikler alanında uzman olan bu şirket ürünlerinin tamamını Avrupa’daki makine ve ekipman üreticilerine satmaktadır. Tosyalı Holding ayrıca, sahip olduğu yassı çelik üretim kapasitesi ve bölgesel Pazar gücü ile , kalaylı-galvanizli ve film kaplı çeliklerde yüksek teknolojiye sahip , Japonya’nın lider şirketlerinden Toyo Kohan ile TOSYALI-TOYO AŞ. adı altında bir şirket kurmuşlardır. Bu ortaklıkla her iki şirket kendilerine özel güçlerini birleştirerek , Avrupa-Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarında nitelikli çelik ürünlerinde de çok güçlü Pazar payına sahip olacaktır. Holding şirketlerinden ayrı olarak Marmara Sınai Ticari Yatırımlar A.Ş.’nin de Yönetim Kurulu Başkanı olan Fuat Tosyalı, 2007 yılında Türkiye’de yapmış olduğu yatırımlar ve sosyal sorumluluk projelerinden dolayı TBMM tarafından Üstün Hizmet Madalyası ile onurlandırılmıştır. 2007 yılında Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen “Ekonominin Şeref Kürsüsü”nde “Yılın İş Adamı” ödülüne layık görülen Fuat Tosyalı, Dünya Gazetesi’nin 2010 yılında düzenlediği “Ekonominin Şeref Kürsüsü”nde bu kez “Yılın Yatırımcısı” olarak ödüllendirilmiştir. Nisan 2008’de dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olan Amerikan John Hopkins Üniversitesi’nin (JHU) davetlisi olarak İşletme Fakültesi’nde “Türkiye Ekonomisi, Politikası ve Çelik Sektörü” konulu konferans veren Fuat Tosyalı, JHU İşletme Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirilmiştir. Fuat Tosyalı, Türkiye’de iş dünyasının önemli çatı kuruluşlarından biri olan MÜSİAD’ın, 21. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerle, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kurumsal İlişkiler Komisyonu Başkanlığı görevine getirilmiştir. Demir Çelik sektöründe olan grubun, dünyada 70’ten fazla ülkeye yaptığı ihracatlarından dolayı Fuat Tosyalı, Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Demir Çelik Sektör Kurulu Başkan Vekilliği, Türkiye İhracatçılar Meclis üyeliği,ENVERDER Yönetim Kurulu Üyeliği ve DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Türkiye demir çelik sektörünü temsil eden Demir Çelik Üreticileri Derneği’nde Fuat Tosyalı yüksek istişare kurulu üyesidir. Fuat Tosyalı , Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden olan ve sanayi kuruluşları içerisinde ilk 20 şirket arasında yer alan ve bağlı bulunan şirketlerde Türkiye içerisinde 3000 ,yurtdışında ise 1200 personeli bünyesinde barındıran, Tosyalı Holding A.Ş ve bağlı bulunan tüm şirketlerin yönetim kurulu başkanlığı görevini şirketlerin kuruluşundan itibaren başarı ile sürdürmektedir.

Güven BORÇA

Güven BORÇA

Marka Konseyi Başkanı
Markam

1962 Eskişehir doğumlu olan Güven Borça, ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra askerlik hizmetine kadar aile şirketi bünyesinde çalışarak patates cipsi üreten bir tesis kurdu ve işletti (1985-1986). Milli Savunma Bakanlığı’nda tamamlanan vatan görevinin akabinde profesyonel hayatı tercih etti ve 1987 yılında İpek Kağıt Karamürsel fabrikasında Ürün Geliştirme Mühendisi olarak işe başladı. 1989 yılı başında aynı şirketin pazarlama bölümüne geçen Güven Borça, Selpak, Solo ve Silen tuvalet kağıtlarından sorumlu olarak çalıştı, ayrıca Marathon markalı ev dışı kullanım ürünlerini pazara verdi. Daha sonra transfer olduğu Başer-Colgate (sonradan Colgate-Palmolive) şirketinde 6 yıl süreyle Ürün Müdürü, Grup Müdürü, Pazarlama Müdürü pozisyonlarında görev yaptı. ABC, Fab, Axion, Hacı Şakir, Palmolive, Colgate, Ajax, Protex markalarını yönetti. Öte yandan Colgate-Palmolive’in global eğitimcileri arasına katıldı ve şirketin uluslararası eğitim programlarını bölge ülkelerinde yürüttü ve koordine etti. 1991 yılında “marka” konulu ilk makalesi yayınlandı. Bunu diğerleri takip etti. Marka Yönetimi alanında Türkiye’nin ilk eğitim çalışmalarını 1993-1997 arasında amatörce yürüttü. 1997 yılında on yıllık profesyonel yaşama veda ederek daha kapsamlı marka eğitimleri vermeye başladı. O günden beri eğitmenlik, danışmanlık ve serbest ticaret yapan Borça, Türkiye’nin ilk marka danışmanlık şirketi olan Markam AŞ’nin kurucu ortağı ve yöneticisidir. Danışmanlık dışında marka konulu makaleler yazmakta, konuşmalar yapmakta, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Marka İletişimi Yönetimi dersi vermektedir. İlk kitabı “Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar mı? ” Media Cat yayınlarından Haziran 2002’de çıkmış, toplam on baskı yapmıştır. Haftalık Para dergisinde “Reklamlardan Sonra” başlığıyla 2001-2003 yıllarında pazarlama konularında düzenli yazmış ve yazıları aynı adlı kitabında toplamıştır. Üçüncü kitabı “Pazarlama Reçeteleri” de Media Cat yayınlarından 2004 yazında çıkmıştır. Son kitabı “Başka Akmerkez Yok” ise 2007 Temmuz’unda raflarda yerini almıştır. Güven Borça evli ve iki çocuk babasıdır. Türkiye’nin lider marka danışmanlık şirketi olan Markam AŞ aralarında Filli Boya, Sütaş, İpek, Tariş, ETSTur, Penta, Hunca, Bioder, Peyman, Ekici, Uzel, Apikoğlu, Brisa, Avea, Funika, Exper, “Türk Seramikleri”, Kamil Koç gibi çok sayıda yerli markaya hizmet vermiş veya vermekte olup bu topraklardan çıkacak dünya markalarını kendisine hem misyon hem de iş edinmiştir.

Hakan ALTINAY

Hakan ALTINAY

Yönetim Kurulu Başkanı
Altınay Robot Teknolojileri A.Ş.

1964 yılında İstanbul’da doğdu. 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden Türkiye’nin ilk dört Uzay Mühendisinden biri olarak mezun oldu. 1990 yılında, aynı üniversitede Türkiye’nin ilk beş serbestlik dereceli ALTINAY 1 robotunu geliştirdi ve 1991 yılında aynı fakültede araştırma görevlisi olarak yüksek lisans çalışmalarına başladı. 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sanayi Bakanlığı’nın ortak kurduğu Türkiye’nin ilk Teknopark’ı İ.T.Ü.-TEKMER’de Türkiye’nin ilk girişimci araştırma şirketi Altınay Robotik ve Otomasyon Limited Şirketi’ni kurdu. Teknopark’da, endüstride kullanılacak 6 eksenli, 6 kg-f yük taşıma kapasiteli ve mafsallı robot projesini 30 Ağustos 1993 yılında başarıyla geliştirdi. Geliştirdiği teknolojiyi sanayinin hizmetine sunmak ve kalıcı hale getirmek için 1994 yılında üniversitedeki görevinden ayrılarak Altınay Robotik A.Ş. yi kurdu. Robotik alanında öncü çalışmalar yapan Altınay Robotik firması, 1996 yılında dünya Robot Federasyonu (IFR) tarafından Avrupa’nın 28 robot üreticisinden biri olarak kabul edildi. Bugüne kadar, ulusal ve uluslararası alanda, 250’nin üzerinde mühendislik projesinin sorumluluğunu alan Altınay, şirketini makina, yazılım, elektrik, elektronik, enerji ve robotik konularında 1.000.000’dan fazla saatlik Ar-Ge ve Ür-Ge birikimi olan bir şirket konumuna getirmiştir. TUBİTAK tarafından yürütülen Vizyon 2023 Bilim, Teknoloji ve Sanayi strateji çalışmalarında Makine Malzeme Paneli’nde, Mekatronik Bölüm Yürütücülüğü görevinde bulunmuştur. Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi tarafından 2007 yılında hazırlanan 28/02/2008 tarihli ve 5746 sayılı Ar-Ge Kanunu hazırlık çalışmalarında bulunmuştur. 2004 yılında Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği olan ENOSAD’ın kuruluşunda, Yönetim Kurulunda ve 2009-2011 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) kurucu üyesi, İ.T.O. 59. Makina Komite ve Sanayi İhtisas Komisyonu Üyesi, Tübitak Komite Üyesi, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve İstanbul Ticaret Odası işbirliğiyle kurulan Teknopark İstanbul’un Bilim Kurulu Üyesi, MÜSİAD Bilim ve Teknoloji Komisyonu Başkanıdır. Evli ve iki kız çocuk babasıdır. Ödüller 1993 Fen ve Teknik Gelişme Dalında Yılın en Başarılı İnsanı “ JAYCEES” ödülü, 1996 Girişimcilikte “Yenilik, Patent ve Yüksek Teknoloji” Ödülü, 1997 İş Fikirleri Girişimcilik Ödülü, 1997 Yüksek Teknoloji Girişimcilik Ödülü, 1998 Yılın KOBİ’si Ödülü, 2003 “Yılın En Başarılı İktisadi Kurumu” Ödülü, 2012 “KOBİ Büyük Ödülü” KOSGEB. Halen Altınay Robot Teknolojileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Hikmet BAYDAR

Hikmet BAYDAR

Ekonomi, Finans ve Yönetim Danışmanı
3. Göz Danışmanlık

1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur.CNBC-E, TRT, SKYTÜRK,vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır.Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır.Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.Uludağ İhracatçılar Birliği, İTKİB, KOSGEB, EBSO, Eskişehir Sanayi Odası, MÜSİAD, İSİAD gibi kurumlarda Global krizin şirketler üzerine etkileri ve şirketlerin alması gereken tedbirler, Faiz ve kur riskinden korunma yolları gibi konularda seminerler vermiştir.Terrapinn tarafından birleşik Arap Emirliklerinde düzenlenen Funds World Middle East 2007 konferansına Türkiye’den konuşmacı olarak davet edilmiştir. Chicago Mercantile Exchange tarafından düzenlenen Currency futures yarışmasında “the Best Mega Trader” seçilmiştir.ABD’de Futures Options sertifika programına katılmıştır.Fransa’da SNCF’de Fransız demiryolu işletmeciliğini incelemiştir.SPK ileri düzey lisans belgesine sahiptir. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. MESLEK DENEYİMLERİ DENETİM 1985-1991 Yılları arasında TCDD Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığında Müfettiş olarak görev yapmıştır. Bu süre içerisinde, TCDD bünyesindeki fabrika, şirket, liman, hastahane, bölge müdürlükleri ve genel müdürlük birimlerinde teftiş inceleme ve soruşturmalar yapmıştır.Kurumların mevzuata uygun çalışıp çalışmadığını incelemiş ve daha verimli olmaları hususundaki görüşlerini rapor olarak yönetime sunmuştur. SİGORTACILIK 1991-1995 Yılları arasında Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi genel Müdürlüğünde risk uzmanı olarak görev almıştır. Bu süre içerisinde elementer dallar, hayat branşı, reasürans, koasürans vb konularla ilgili sigortacılık eğitimi almış, risk analizleri yapmış olup son dönemlerde Anadolu sigortanın likit varlıklarını yönetmiştir. BORSA, SERMAYE PİYASALARI VE FİNANSAL ÜRÜNLER 1994-1998, 2004-2007 Yılları arasında Aracı kurumlar, sigorta şirketleri, yatırım ortaklıkları ve yatırım fonlarında Yönetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Fon Müdürlüğü gibi değişik unvanlarla üst düzey yöneticilik yapmış, çeşitli türlerde fonlar ve yatırım ortaklıkları kurmuş ve yönetmiştir. IMKB, VOB, spot döviz, futures, TL piyasalarında trade etmiştir. BANKACILIK 1998-2004 Yılları arasında çeşitli bankaların hazine bölümlerini yönetmiş, banka likit varlıklarını değerlendirmiş,bankaların taahhütlerini karşılamak için gerekli tedbirleri almıştır. DANIŞMANLIK 2005 Yılından bugüne kadar, bazı reel sektör firmalarının, sağlıklı finansal yapıya kavuşması, maliyet yönetimi,satış yönetimi, üretim yönetimi hususlarında firmaların mevcut durumunun incelenmesi, daha etkin yönetim ve denetim yapısının oluşturulması, kontrol mekanizmalarının tesbiti ve uygulanması ile ilgili önerilerde bulunmuş ve firmaların dönemsel performanslarını yakından takip etmiştir.Firmaların kurumsallaşması ve kredibilitelerinin artması ile ilgili alt yapı çalışmalarında bulunmuştur.Firmalara mizan, bilanço nakit akım tablosu, yaşlandırma raporu, imalat raporu vb raporları çıkarma, inceleme ve yorumlama, müşteri,üretim, tedarikçi analizi,Firmaların finansal ihtiyaçlarının tesbiti ve ilgili kurumlarla sonuçlandırılması vb hususlarda destek vermiştir.

İbrahim AYBAR

İbrahim AYBAR

Genel Müdür
Renault Mais

18 Eylül 1953 senesinde Nazilli-Aydın’da doğdu. 1974 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Makine-Uçak Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı üniversiteden 1976 yılında Yüksek Mühendis ünvanını aldı. Daha sonra 1978-1980 yılları arasında A.B.D.’ye giderek doktora çalışması yaptı. 1980-1985 yılları arasında yurtdışında ve 1985-1988 yıllarında Türkiye’de özel sektörde profesyonel iş yaşamını sürdürdü.1988-1991 yılları arasında Başbakanlık’ta çalıştı.1991-1992 yılları arasında Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı yaptı. Aynı yıllarda Sümerbank Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Vekilliği yaptı. 1992 yılından 2000 Eylül ayına kadar Varan Turizm Genel Müdürü ve UYTAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Ekim 2000’den itibaren Renault MAİS Genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. 2008 ile 2010 yılları arasında Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır. Halen, YASED Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

Kaan TERZİOĞLU

Kaan TERZİOĞLU

CEO
Turkcell

Sayın Kaan Terzioğlu, Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden 1990 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl Arthur Andersen Türkiye’de Bağımsız Denetim Uzmanı ve Mali Müşavir olarak görev alan Terzioğlu, 1992 yılında Arthur Andersen ABD’de Bilişim Stratejileri ve Güvenliği Uzmanı, 1994 yılında ise Arthur Andersen Belçika’da Bilgi Yönetimi ve Dijital Strateji Hizmetleri Lideri, 1998 yılında Arthur Andersen Türkiye’de Danışmanlık Hizmetleri Türkiye Operasyonları Başkan Yardımcısı olarak çalışmıştır. 1999-2012 yılları arasında Cisco Systems Brüksel ofisinde sırasıyla, EMEA Bölgesi e-ticaret Strateji Takım Lideri, EMEA Bölgesi İleri Teknoloji Satış Direktörü, Teknoloji Pazarlama Organizasyonu Yönetici Direktör EMEA ve Orta ve Doğu Avrupa Başkan Yardımcısı görevlerini üstlenmiştir. Sayın Terzioğlu, 3 Nisan 2012 31 Mart 2015 tarihine kadar Akbank'ta Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmış olup ayrıca Aksigorta A.Ş., Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş., ve Carrefoursa A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

Kerem ALKİN, Prof. Dr.

Kerem ALKİN, Prof. Dr.

Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı
İstanbul Medipol Üniversitesi

28 Haziran 1965, İstanbul doğumlu olan Prof.Dr. Kerem Alkin İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladığı lisans eğitiminin ardından, lisansüstü eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans programı ile sürdürmüştür. Doktorasını 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim Dalı’nda tamamlayan Alkin, akademik kariyerine 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi araştırma görevlisi olarak başlamıştır. 1999 – 2001 yılları arasında İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Para-Banka Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Alkin’in profesörlük ataması 2004 yılında, İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi nezdinde İktisat Ana Bilim Dalı kadrosuna yapılmıştır. Kerem Alkin, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev yaptığı dönemde, 2001-2013 arası, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Uluslararası Ticaret ile, Bankacılık-Finans Bölüm Başkanlığı görevlerini de yürütmüştür. Prof. Dr. Kerem Alkin, 2010 – 2013 yılları arasında Bloomberg HT Televizyon Kanalı Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütmüş ve 16 Nisan 2013'den itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanlığı görevini üstlenerek, tekrar tam zamanlı olarak akademisyenlik görevini sürdürmüştür. 11 Mart 2014’den, 23 Mart 2015'e kadar Nişantaşı Üniversitesi Rektörlük görevini sürdüren Prof. Dr. Kerem Alkin, 26 Mart 2015'den bu yana İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi'nde öğretim üyeliği ve Mobilsiad Başkanlığnı görevini sürdürmekte ve aynı zamanda Harp Akademileri Komutanlığı bünyesinde öğretim üyeliği görevini de sürdürmektedir. Fransızca ve İngilizce bilen Prof.Dr. Kerem Alkin evli ve 1 çocuk babasıdır.

Mehmet Ali KILIÇKAYA

Mehmet Ali KILIÇKAYA

Markalaşma ve AR-GE Destekleri Daire Başkanı
Ekonomi Bakanlığı

Doğum Yeri/Tarihi: Kayseri-Tomarza/01.06.1979EĞİTİM Yüksek Lisans: 2006-2008, The Fletcher School, Tufts Üniversitesi, ABD  Hukuk ve Diplomasi Yüksek Lisansı, Uzmanlaşılan konular: Uluslararası Ticaret Hukuku, Kalkınma EkonomisiLisans: 1996-2001, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme BölümüLise: 1993-1996, Sivas Fen LisesiOrtaokul: 1991-1993, Kayseri İmam-Hatip LisesiİŞ TECRÜBESİHaziran 2014-… Daire Başkanı, Ekonomi Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü, Markalaşma ve Ar-Ge Destekleri Dairesi Markalaşma ve Ar-Ge Destekleri Dairesine bağlı bulunan üç farklı şubeden sorumlu Daire Başkanı olarak, TURQUALITY® ve Marka Destekleri, Türkiye Ticaret Merkezleri, Yurtdışı Ofis-Mağaza Desteği ve Tasarım Desteği ile ilgili işlemleri yönetmekteyim. TURQUALITY® Çalışma Grubu, Design Turkey İcra Kurulu üyeliğim çerçevesinde, TURQUALITY® Projesinin gelişim süreci çalışmalarında ve Design Turkey Endüstriyel Tasarım Yarışmasının organizasyonunda aktif görev almaktayım. Devlet Yardımları uygulamalarına ilişkin ihracatçılarımıza çeşitli illerimizde seminerler vermekteyim.  Devlet Yardımlarının AB mevzuatı ile uyumunu konu eden çalışmalarda aktif görev aldım, konuya ilişkin notlar hazırladım. AB’nin devlet yardımları mevzuatına ilişkin AB Komisyonu tarafından verilen seminerlere katıldım ve yaptığım araştırmalarla birlikte konu hakkında uzmanlaştım. Eylül 2010- Haziran 2014 Şube Müdürü, Ekonomi Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü, Markalaşma ve Ar-Ge Destekleri DairesiHaziran 2008-Eylül 2010, Dış Ticaret Uzmanı, Ekonomi Bakanlığı (Dış Ticaret Müsteşarlığı), İhracat Genel Müdürlüğü, Pazara Giriş ve Uluslararası İlişkiler Dairesi İhracatımız için hedef ülkelerin belirlenmesi ve hedef ülkelerle ilgili potansiyel sektörlerin tespit edilmesine yönelik analizler yaptım. ABD’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) hakkında uzmanlaşarak Türkiye’den yeni ürünlerin ABD’ye tarifesiz girmesine yönelik çalışmalar yürüttüm. Konu hakkında ihracatçılarımıza seminer verdim.  Yürütülen STA müzakereleri kapsamında taviz talep listesi oluşturma çalışmaları yaptım, STA müzakerelerine iştirak ettim. AB ve DTÖ’den gelen yazışmalar ile ilgili İhracat Genel Müdürlüğü içinde koordinasyon çalışmaları yaptım. Ekim 2005-Haziran 2006, Dış Ticaret Uzmanı, Ekonomi Bakanlığı (Dış Ticaret Müsteşarlığı), İhracat Genel Müdürlüğü, Ticaret Heyetleri ve Fuarlar Dairesi Yurtdışı fuarlara milli katılım izinleri ve fuar desteklerine ilişkin işlemleri yürüttüm. Ticaret Heyeti organizasyonlarında yer aldım.Aralık 2001-Şubat 2004, Dış Ticaret Uzman Yardımcısı, Ekonomi Bakanlığı (Dış Ticaret Müsteşarlığı), İhracat Genel Müdürlüğü, Devlet Yardımları Dairesi Yurt Ofis-Mağaza Desteği, Çevre Maliyetlerinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması Desteği ve İstihdam Desteği ile ilgili işlemleri yürüttüm. Sektörel Dış Ticaret Şirketleri (SDŞ) izinleri ve sözkonusu şirketlerin takibine ilişkin çalışmalar yaptım.YABANCI DİLLERİleri Düzeyde İngilizce, Temel Düzeyde Arapça STAJLARHaziran-Ağustos 2007, OECD, Ticaret ve Tarım Direktörlüğü, Paris, Fransa Bölgesel Ticaret Anlaşmalarında rekabetin korunması ile ilgili hükümlerinin karşılaştırmalı analiz yaptım.  GATS Anlaşması kapsamında hizmet sektörüne verilen destekler ilgili araştırma yaptım.KATILINAN EĞİTİM PROGRAMLARI VE SEMİNERLER Haziran 2012, Brüksel, Belçika, AB’nin ticaret politikası önlemleri semineri  Ağustos 2004, Seul, Güney Kore, Güney Kore’nin KOBİ’lere yönelik destek sistemleri seminer programı Ekim 2002, Ankara, Türkiye’nin devlet yardımı programlarının AB mevzuatı ile harmonisazyonu hakkında seminerASKERLİK Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 2005İLGİ ALANLARISeyahat etmek, Yüzme, Futbol, Aşçılık, Yürüyüş, Avcılık (amatör)DİĞER BİLGİLERNükhet Nur KILIÇKAYA (Ekonomi Bakanlığı, Dış Ticaret Uzmanı) ile 7 yıldır evliyim. Hüseyin Berat adında 5,5 yaşında bir oğlum var.

Mehmet Tevfik NANE

Mehmet Tevfik NANE

Genel Müdür
Carrefoursa

1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Mehmet T. Nane, 1993 yılında İskoçya Heriot Watt Üniversitesi Uluslararası Bankacılık ve Finans Bölümü’nde tam burslu olarak yüksek lisans yapmış ve 2013 yılında Harvard Businness School Üst Düzey Yönetici Programı’na katılmıştır. Türkiye Emlak Bankası, Demirbank ve Demir Yatırım’da çeşitli birimlerde görev almış olan Mehmet T. Nane, Sabancı Grubu bünyesinde Planlama, İş Geliştirme Dairesi Başkan Yardımcılığı, Perakendecilik Grubu Direktörlüğü, Sabancı Holding Genel Sekreterliği görevlerinde bulunmuştur. Nisan 2005 tarihinden itibaren Teknosa’da Genel Müdür olarak görev yapan Mehmet T. Nane, Teknosa’nın kurulduğu 2000 yılından 2005 yılına kadar da Teknosa Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği yapmıştır. Mehmet T. Nane, Ağustos 2013 itibarıyla CarrefourSA Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. AMPD Yönetim Kurulu Başkanı ve FAPRA( Asya Pasifik Perakendeciler Federasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Mehmet T. Nane aynı zamanda TOBB Perakende Meclisi Başkanıdır.

Murat Ali YÜLEK, Prof. Dr.

Murat Ali YÜLEK, Prof. Dr.

Öğretim Üyesi
İstanbul Ticaret Üniversitesi

1968 yılında Ankara’da doğan Murat YÜLEK, ilk ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamlamış, 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nden Makine Mühendisliği lisans derecesi almıştır. Yale ve Boston Üniversitelerinden işletme yüksek lisans derecelerine, Bilkent Üniversitesi'nden de iktisat dalında yüksek lisans ve doktora derecelerine sahiptir. İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi ve PGlobal Küresel Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri A.Ş. ortağı olan Murat YÜLEK, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Finans Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği ve Sanayi Politikaları Ana Bilim Başkanlığı görevlerini de yürütmektedir. Daha önce çeşitli finans ve finans dışı şirketlerde genel müdür, yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı yapan Murat YÜLEK, İslam Kalkınma Bankası’nda proje değerlendirme uzmanı (1998-2001), IMF’de iktisatçı (2001-2004) olarak çalışmış, Dünya Bankası ve diğer uluslararası kurumlarda danışmanlık görevlerinde bulunmuştur. THK Üniversitesi İşletme Fakültesi Kurucu Dekanı olarak görev yapan Murat YÜLEK eş zamanlı olarak Üniversite Senato üyeliği, Üniversite Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmüştür. Murat YÜLEK yurt içi ve dışı görevleri sırasında çeşitli gelişmekte olan ülkelerde (Arnavutluk, Malezya, İran, Bahreyn, Suudi Arabistan, Bosna Hersek, Mozambik, Benin, Senegal, Swaziland gibi) ekonomik kalkınma ve finans alanlarında proje ve program sorumlulukları alan YÜLEK, değişik ülkelerde bir çok fizibilite çalışması, etki analizi, makroekonomik ve sektörel raporların ve proje dökümanlarının hazırlanmasında uzmanlık veya yöneticilik yapmıştır. Murat YÜLEK uluslar arası toplantı ve kurumlarda davetli konuşmacı, moderatör ya da misafir araştırmacı olarak yer almıştır (Global Economic Symposium, COMCEC, Yale University, Duke University, Economic Cooperation Organization, Dubai Economic Council, CFO Forum-Vienna, Khazanah Megatrends Forum, China Institute for International Relations, Korea Institute for International Economic Policy, Ewha Women’s University, APU Ritsumeikan University, The Economist Round Tables, Wirtshaftsrat, G8 Deauville Partnership Investment Forum gibi). Georgetown Üniversitesi’nde ders veren, Yale ve Bilkent Üniversitelerinde öğretim asistanı olarak görev yapan Murat YÜLEK aynı dönemde, Yale Üniversitesi Nobel ödüllü iktisat profesörü Robert araştırma asistan olarak çalışmıştır. Murat YÜLEK, 1989 yılında Brüksel’de Avrupa Birliği Komisyonu’nda intern olarak görev yapmıştır. Shiller’in Oxford University Press tarafından yayınlanan Macromarkets adlı kitap çalışmasında Makroiktisat, finans, finansal ve iktisadi kalkınma konularında yurt içi ve dışında çok sayıda eseri bulunan Murat YÜLEK, son yıllarda sanayi politikaları, kamu satın alma politikalarının teknolojik gelişme üzerindeki etkileri, bilim, sanayi ve yenilikçilik politikaları üzerinde çalışmaktadır. Murat YÜLEK’in bu konularda dünyanın önde gelen bilimsel yayıncılarından Springer (New York) tarafından iki ayrı kitabı da dâhil olmak üzere toplam altı adet kitabı yayınlanmıştır. Yine aynı konularda, Katar Devleti ve Birleşmiş Milletler Örgütlerinden UNOPS tarafından hazırlanan politika metinlerine katkısı istenen Murat YÜLEK, birçok akademik dergi ve konferanslarda bilim kurulu üyeliği, organizasyon komitesi üyeliği ve başkanlığı yapmıştır. YASED, Milliyet, MÜSİAD, H.Ü. Girişimcilik Ödüllerine sahip olan Prof. Dr. Murat YÜLEK 17 Aralık 2014 tarihinden itibaren TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Osman ARSLAN

Osman ARSLAN

Genel Müdür
Ziraat Katılım Bankası

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fak. İşletme bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 1995 yılında, Ziraat Bankası'nda göreve başlayan Arslan; 1998-2004 yılları arasında çeşitli özel sektör bankalarında yöneticilik yapmıştır. 2004-2012 yılları arasında Halk Bankası'nda sırasıyla Bölüm Müdürü, Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve Arap Türk Bankası'nda Genel Müdür olarak çalışma hayatını sürdürmüştür. Mart 2012 tarihinde Finansal Yönetimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Ziraat Bankası'nda göreve başlayan, Ocak 2013 tarihinden itibaren Uluslararası Bankacılık ve Ortaklıklar Genel Müdür Yardımcısı, Ağustos 2014 tarihinden itibaren de Bilgi Teknolojileri Yön. Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Osman Arslan, 18 Şubat 2015 tarihinde Bankamız​ Kurucu Genel Müdürü olarak atanmıştır.

Recep KONUK

Recep KONUK

Başkan
Pankobirlik

Türkmencamili Köyünde 1956 yılında dünyaya geldi. Konya Selçuk Üniversitesi’ni bitirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde işletme okudu. Şanlıurfa’da öğretmen ve yönetici olarak görev yaptı 1985 yılında iş hayatına atıldı. Zirai ürünler ve tarım makineleri ticareti yaptı.1994 yılında Çumra Belediye Başkanlığına seçildi. 1999 yılında Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Konya Şeker, 2000 yılında PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanlıklarına, daha sonra sırasıyla Şeker Kurumu, Milli Kooperatifler Birliği ve Şeker Kurulu Üyeliklerine seçildi. Dünya Pancar ve Kamış Üreticileri Birliği (WABCG) ile Uluslararası Avrupa Pancar Üreticileri Konfederasyonu (CIBE) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Konya Şeker’de projelendirdiği yatırımlarla aralarında Çumra Şeker Fabrikası, dünyanın tek kampüs içerisindeki en büyük Et ve Süt Entegre Tesisi, Dondurulmuş Parmak Patates Üretim Tesisi, Ham Yağ Fabrikası, Tohum Tesisi, Damla Sulama Sistemleri Üretim Tesisi, Patates Nişastası Fabrikası, Şekerli Mamüller ve Çikolata, Unlu Mamüller Bisküvi, Kraker, Kek Üretim Tesisleri, Kangal ve Soma Termik Santrali gibi 35’in üzerinde üretim tesisini Konya, Çumra, Seydişehir, Altınekin, Cihanbeyli, Meram, Sivas ve Soma olmak üzere 8 ayrı kampüste Konya Şeker nezdinde kooperatifin üretici ortaklarına ve ülke ekonomisine kazandıran, tarım sektörüne yönelik Uydu Destekli Tarım Projesi ve Dana Bank gibi model projeleri hayata geçiren Konuk, sıvı şeker, biyoetanol, buharda kurutulmuş küspe gibi inovatif ürünlerin ülkemizde üretimini sağlarken, bir özel şirket eliyle ülkemiz tarihinin en iddialı ağaçlandırma kampanyasını başlatarak Türkiye nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturmayı hedefledi. Konya Şekerin kurduğu vakıf eliyle ülkemizin kendi alanında ilk ihtisas üniversitesi olacak Konya Tarım ve Gıda Üniversitesinin kuruluş çalışmalarına öncülük eden Recep Konuk aralarında, yılın girişimcisi, tüketici dostu, yılın yenilikçisi, yılın çevrecisi gibi ödüllerin bulunduğu çok sayıda ödüle layık görüldü. 3 yıl süreyle dost ve kardeş ülke Kazakistan’ında Konya Fahri Konsolosluğunu üstlenen Konuk, 2010 yılında Başbakanlık tarafından Vakıf İnsan Plaketi ve Dünya Gıda Gününde FAO tarafından gıda güvenliğine yaptığı katkı nedeniyle madalya ile ödüllendirildi. Halen Pankobirlik ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığını devam ettiren Recep Konuk’a, Selçuk Üniversitesi tarafından 2009 yılında Türk Tarım Sektörüne ve Ülke Ekonomisine yaptığı katkılar nedeniyle fahri doktorluk beratı verildi. 7 Haziran 2015’te 25.Dönem, 1 Kasım 2015’te 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili olarak seçilen Recep Konuk, evli ve üç çocuk babasıdır.

Sani ŞENER

Sani ŞENER

CEO
TAV Havalimanları Holding

1997 yılında TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı olarak atandı. 1977 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Şener, 1979 yılında İngiltere’de Sussex Üniversitesi’nde Akışkanlar Mekaniği üzerine yüksek lisans (M.Phil.) yaptı. Türk mühendisliğinin uluslararası düzeyde gelişimine katkılarından dolayı KTÜ Makina Mühendisliği Fakültesi tarafından, mühendislik dalında TAV’daki görev süresi boyunca Proje ve Risk Yönetimi konusunda başarıları nedeniyle de Amerikan Helenik Üniversitesi tarafından işletme dalında onur doktorasına layık görüldü.TAV Havalimanları öncesinde birçok ulusal ve uluslararası projede, proje müdürlüğünden genel müdürlüğe kadar çeşitli görevler üstlendi. Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) Kompleks Sistemler Yönetimi üzerine eğitim aldı. Uluslararası Havalimanları Konseyi (Airports Council International/ACI) Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi de olan Şener, 2012 yılında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Fransız İş Konseyi Başkanlığı görevine seçildi.

Şuayip BİRİNCİ, Dr.

Şuayip BİRİNCİ, Dr.

Müsteşar Yardımcısı
Sağlık Bakanlığı

1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Birinci, Rize’de meslek hayatına başladı. 2005-2009 yılları arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Yardımcısı, 2009 ve 2012 yılları arasında İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Kasım 2012 tarihinde Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Genel Sekreteri olarak göreve başladı. Mayıs 2014 tarihinde Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına atanan Birinci, 2010 yılında Hastane ve Sağlık Kurumları Yönetimi yüksek lisans programını, 2013 yılında Liderlik ve Küresel Girişimcilik Yüksek Lisans Programını tamamladı. 2013 yılında başladığı Sağlık Kurumları Yönetimi doktora programına halen devam etmektedir. Sağlık teknolojileri, sağlık bilişimi, iletişim teknolojileri, sağlık yönetimi ve bilişimle yönetme konularında çalışmaları olan Birinci, bölgesel ve ulusal bazda çok sayıda kamu e-sağlık projesi kurgulamış ve başarıyla hizmete alınmasına liderlik etmiştir.

Temel KOTİL, Doç. Dr.

Temel KOTİL, Doç. Dr.

Genel Müdür
THY

1959 yılında doğan Kotil, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği bölümünden 1983 yılında mezun olmuş, 1986'da ABD'nin Ann Arbor kentindeki Michigan Üniversitesi'nin uçak mühendisliği bölümünde yüksek lisansını, 1987'de de aynı üniversitede makine mühendisliği dalında ikinci yüksek lisansını, 1991’de de yine Michigan Üniversitesinde makine mühendisliği bölümünde doktorasını tamamlamıştır.  Kotil, 1991-93 yılları arasında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Havacılık ve İleri Kompozit Laboratuvarlarının kuruculuğu ve yöneticiliğini yapmıştır. İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde yardımcı doçent ve doçent olarak hizmet veren Kotil, aynı fakültede bölüm başkan yardımcılığı ve 1993-94 yıllarında da fakülte dekan yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak görev yaptıktan sonra, 2001 yılında ABD'de Illinois Üniversitesi’nde misafir profesör olarak hizmet vermiş ve daha sonra New York'ta AIT Inc'de araştırma ve mühendislik bölümü başkanlığını yürütmüştür. 2003 yılında THY’deki kariyerine teknik genel müdür yardımcısı olarak başlayan Kotil, 2005 yılında THY Genel Müdürlüğü’ne atanmıştır. 2006 yılında IATA Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 2010 yılında ise Yönetim Kurulu üyeliğine seçildiği Avrupa Havacılık Birliği'nin (Association of European Airlines-AEA)  2012-2013 yılları arasında Başkan Yardımcısı, 2014 yılında ise Başkanı olmuştur. Evli ve dört çocuk babası olan Kotil’in birçok araştırma ve bilimsel yayını vardır.

Vahap KÜÇÜK

Vahap KÜÇÜK

Yönetim Kurulu Başkanı
LC Waikiki

1961 Malatya Doğanşehir doğumlu Vahap Küçük; eğitimini Doğanşehir’de tamamladı. Bir süre Doğanşehir ve Malatya’da ticaretle uğraştı.1990 yılında İstanbul’a yerleşen Vahap Küçük,Tema Tekstil Pazarlama A.Ş.’nin kurucu ortakları arasında yer aldı. Bu süre zarfında Marmara Üniversitesi Stratejik İşletmecilik Yönetimi İhtisas Programını tamamladı. Vahap Küçük, Tema Tekstil Pazarlama A.Ş.’de 8 yıl Genel Müdürlük görevini sürdürdü. Bu dönemde, LC Waikiki Türkiye’nin en seçkin ve en yaygın bayi ağına kavuştu ve birçok segmentte piyasa lideri haline geldi. Aynı dönemde LC Waikiki markasının dünyadaki tüm lisans hakları Tema Tekstil bünyesine geçti ve tamamen Türk markası haline geldi. Bugün ise “İyi Giyinmek Herkesin Hakkı” misyonu ile 28 ülkede, 565 mağaza ve ile 25.500 çalışanı ile global bir Türk markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.2003 yılına kadar grubun Genel Müdürlük görevini üstlenen Küçük, 2003 yılından sonra perakende şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı’na geçti. Aynı zamanda ortaklarının tamamını Küçük Ailesi’nin oluşturduğu Küçükler Holding’in kuruluşunu gerçekleştirip Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 2013 yılında Türkiye modern perakende sektörünün güç birliği ile kurulan Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Federasyonu’nun (TAMPF) ilk Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine gelen Küçük ,Nisan 2015’e kadar bu görevi yürüttü. , Vahap Küçük, halen LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra Taha Holding’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Zeliha SARAÇ

Zeliha SARAÇ

Ekonomi Müdürü
24 TV

Zeliha Saraç 30 Mart 1977’de İstanbul’da doğdu. İlköğrenim ve lisenin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nde Uluslar arası Ticaret alanında yüksek lisans yapmaktadır. İş yaşamına Türkiye’nin saygın ekonomi kurumlarında başlayan Zeliha Saraç borsa , ekonomi ve döviz uzmanı olarak çeşitli kurumlarda önemli görevler aldı. 2000 yılıyla birlikte bu birikim ve tecrübesini medya alanına yansıtan Saraç ilk olarak Cnbce’de çalışmaya başladı. Daha sonra sırasıyla Tv8 , 24 Tv , KanalTürk ve 6NEWS’da başarılı programlar yaptı. Medyadaki çalışmalarına da zaman zaman ara vererek sektörde yer alan Zeliha Saraç halen Trt Türk’te “Dünyanın Ekonomisi” adlı programı sundu.2012′den itibaren 24 TV’de Ekonomi editörlüğü sunuculuğu yapmaktadır.24 TV ekonomi departmanının başındadır.